Jump to content
KemalALKIN

Merhaba Arkadaşlar! - Konu Açmadan Önce Burayı Okuyunuz!

Recommended Posts

Merhaba Arkadaşlar! - Konu Açmadan Önce Burayı Okuyunuz!

 

Konu açmadan önce lütfen ayrıntılı sistem raporunuzu Windows işletim sistemi ve bütün donanım sürücüleriniz yüklü halde iken AIDA64 Extreme Edition isimli program ile sistem raporu alıp; indirilebilir kaynaklara yükleyip konuya ekleyerek, kullandığınız hackintosh / mac / os x sürümü ve ismi ile uyguladığınız işlemleri sırasıyla yazarak bize varsa o sorunun ekran görüntüsü / fotoğrafı ile bildiriniz. Lütfen konu açarak cevap alabileceğiniz şeyleri, özel mesaj pm/private message göndererek sormayınız.

 

Özel iletişim adresi istemeyiniz ve güvenliğiniz için açıktan paylaşmayınız (şifre vb dahil). Ben sizlere vakit bulabildikçe ve burayı ziyaret edebildikçe; elimden gelen her türlü yardımı yapacağım. Ayrıca lütfen cihazımı göndereyim siz halledin vb. gibi yaklaşımlarda bulunmayın hem vakit hemde riske girmeyeceğim için kabul etmeyeceğimdir.

 

Yardımları sizden hiçbir ücret talep etmeksizin yaptığımı ve yapacağımı unutmamanızı rica ediyorum ve anlayışla karşılamanızı bekliyorum. Eğer maddi destek vermek isterseniz; web sitemizin devamlılığı ve aylık giderlerinin karşılanabilmesi için bağış / donate ile gönlünüzden ne koparsa bağışlayabilir ve sitemize katkıda bulunabilir aynı zamanda uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Saygılar;

KemalALKIN

 

Not: Ben sadece bu site ve 2012'den bu yana bulunduğum hackintoshosx . uzantı (reklam olmasın) sitede ve her iki sitede de Türkçe bölümü görevlisi ve aynı zamanda bu bölümlerin açılmasını sağlayan girişimci bir gönüllüyüm.

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

 • Contribute

  This is a free website, We'll try to keep it that way, Your donations and disabling Adblock makes this site going on, Thanks for understanding.  $22.30 of $200.00 goal reached.
  Donate Now
 • Download Hackintosh

 • Posts

  • Has anyone managed to run the atheros 9485 run on Mojave? I even managed to make him recognize, but he can not find any network.
  • Hello everyone  I have installed High Sierra and updated to 10.13.6 before installing nVidea web drivers. After everything was installed (Kexts and the driver) everything booted fine. Graphics worked perfectly. My onboard USB did not work but I have some generic NEC USB 2.0 card that works fine. After a reboot later in the day, I had a weird kernel panic. It spit out strings no longer than 30 charters and then proceeded to reboot. I have not seen this type of panic . This happened when using the onboard USB 3.0 controller but was fixed by removing the device. But now I'm not sure what caused this. I have reinstalled about 15 times already. Here are my specs: ASUS B150 Plus D3 Intel Pentium G4400 ZOTAC GeForce GTX 1050 2GB WD Blue 500GB HDD 8GB Ram Some generic wireless card (That works) Thanks -T
  • did you know the RX580 sapphire works out of the box to get it to work just let the pc go to sleep and thin wake it up make sure all monitors are hooked  up before you boot up the system. let me know how it works for you. here is the specs of my machine    HP Z800 2 x 3.07 GHz 6-Core Intel Xeon 16 GB 1333 MHz DDR3 Radeon RX 580 8192 MB 2 monitors and a 60 inch samsung uhd tv   thank you all for reading my post I have ben working in apple products for years and hackintosh from the beginning .
  • (MAC & PC) macOS Multi Boot USB Project [KEAL-kealOS’es] – Kemal ALKIN – RAW Image   Support – Apple Macintosh | PC (CLOVER Bootloader/Önyükleyicisi UEFI & Legacy BIOS) – Destekler. SSD NVME & SSD TRIM Desteği / Support : CLOVER | Apple Macintosh (SSD Trim Terminal.app Command: “sudo trimforce enable“) (Kernel & Prelinkedkernel) AMD / Ryzen CPU (İşlemci) | Intel CPU (İşlemci) Native/Doğal Destekler – Support macOS versions/sürümleri: (MBR: Master Boot Record – GPT: Guid Partition Table) Mavericks 10.9.5 – MBR & GPT (AMD/Ryzen + Intel Native) Yosemite 10.10.5 – MBR & GPT (AMD/Ryzen + Intel Native) EL Capitan 10.11.6 – MBR & GPT (AMD/Ryzen + Intel Native) Sierra 10.12.6 – MBR & GPT (AMD/Ryzen + Intel Native) High Sierra 10.3.3 – GPT (Stable AMD/Ryzen + Intel Native) High Sierra 10.13.6 – GPT (AMD/Ryzen Test + Intel Native) Mojave 10.14.1 – GPT (Intel Native)   Needs/Gerekenler: 64GB/64GB+ USB | 7-Zip/WinRAR | Win32DiskImager/Transmac   Download / İndir : GoogleDrive  
  • @Niresh - any chance you can help?
 • Download Statistics

  • Files
   855
  • Comments
   2,148
  • Reviews
   2,610

  Latest File
  By Niresh

  165    2

×